Pozitivní myšlení
Uvědomila jsem si dnes, co je důležité pro tzv. osobní rozvoj. Mé úvahy šly cestou popsanou níže.
Mé myšlení není správně pozitivní. Spíš je pozitivně trpitelsky čekatelské :o. Stále věřím a čekám, že bude líp, když budu dost trpělivá a budu dělat to, co nemůžu pokazit. Neustále ale konstruuji („sýčkuji“) problémy, které při tom mém čekání mohou nastat a celkově čekání prodloužit. Konstrukce jsou založeny na mých předchozích zkušenostech i na zkušenostech dalších lidí. Říká se přece, že z MINULOSTI se máme poučit a neopakovat stále stejné chyby v BUDOUCNU.
A tady je klíč k mému chybnému myšlení. Kam se ztratila PŘÍTOMNOST? Pro strach z možných chyb v budoucnu mé vnímání přítomnosti zmizelo a zůstala jsem stát na jakémsi mrtvém bodě. K prozření mi pomohl článek z webu Dreamlife.cz. Teprve až si uvědomíme cele přítomnost, najdeme správnou cestu ke svému snu, pak cíli a také k němu vykročíme.
Cituji:
„K plánování času je však bezpodmínečně nutné znát smysl svého života, své poslání, nazvěme to jakkoliv. To znamená skutečně přemýšlet. Znáte-li své poslání, není kam spěchat, není důvodu ke stresu a není čeho se obávat… Budete-li vědět, že se ubíráte správným směrem, nebudete nuceni neustále odbíhat do budoucích momentů nebo zkoumat minulé zkušenosti. Budete plně cítit doteky přítomnosti, to nejkrásnější a zároveň jediné opravdové v tomto vesmíru.
Zvládnete-li perfektně tento okamžik, zvládnete zajisté perfektně i okamžik příští. Není třeba se ho strachovat!“ Radek Novotný
odkaz na celý článek „Učme se prožívání od mistrů – od dětí!“
Zajímavé je, že stejné uvažování mají i úspěšní dospělí.
„Úspěšní lidé „řeší“ to, co chtějí. A ne to, co nechtějí. Když se úspěšných zeptáte, co od života očekávají, umí odpovědět. Neúspěšní však nejdříve hovoří o tom, čeho by se nejraději zbavili.“ Ivo Toman
Při pročítání webu dreamlife.cz jsem narazila i na další odpovědi, velmi mě poučil tento článek Petra Štěpánka o umění boje se strachem, ukázal mi, jak a čím strach nahradit.